kolmapäev, 4. november 2015

Kilekotivaba oktoober

Eelmise kuu alguses võtsime vastu väljakutse, et oktoobrikuu oleks kilekotivaba.
Huvitav oleks teada, kui palju kilekotte tegelikult koju tassime. Poes käime küll üldiselt riidest kotiga, aga vahel harva tuleb osta või siis laome asjad autosse ja pärast koju jõudes toome toast koti. Ei ole näinud mõtet kilekotti osta, kui kodus on olemas, lihtsalt ununes maha.

Väljakutse alguses oli meil kodus umbes 15 suurt kilekotti, mõned väikesed läbipaistvad kotid ning rull neid samu läbipaistvaid. Võtsime eesmärgiks, et hävitame need olemasolevad ära. Suured prügikottidena ning väiksed kotid võtab korduvkasutusse ning uuest rullist ei võtaks ühtegi kotti.

Täiesti kilekotivaba see kuu loomulikult polnud.
Toidupoest koju tõime täpselt 3 suurt kilekotti ja umbes 10 läbipaistvat kilekotikest puu-ja juurviljadega. Ise poes käies üritasin puu-ja juurvilju ka mitte kilekotti pakendada, väiksemad ja hulgi rändasid küll kilekotti, aga tunduvalt vähem kilekotte, kui tavaliselt. Kaarel ikka võttis kilekotte, ilma et meelde oleks tulnud, et ei tohi võtta. :)
Riidepoest tuli kaasa üks suur kilekott ja apteegist samuti üks kott.
Poes, kui kassapidaja tahtis asju eraldi kilekottidesse pakendada, siis keeldusin viisakalt.

Maalt kraami tuues saime ka mõned kotid juurde, aga see on juba taaskasutus. :)

Kuna enne oli meil kapis juba üpris suur hunnik kilekotte, siis tahtsime selle ära hävitada suuresti. Et mõne kilekoti jätaks, kui vaja midagi sisse panna.
Oktoobrikuu viimase päeva seisuga olime ära hävitanud kõik varasemad suured toidupoest toodud kilekotid prügikoti näol.
Väikesed kotid on osaliselt veel alles ning korduvalt neid kasutanud. Uuest rullist ei võtnud mitte ühtegi kotikest.

Suure kilekoti hunniku asemel on kapis nüüd päris mitu paberkotti, riidekotte 6 tk, riidepost ja apteegist saadud kilekotid ning kasutatud väiksed kotikesed. Uus rull seisab puutumatult karbi põhjas.

Usun, et kõige hullem tarbimine polnud ning edaspidi kindlasti jälgime ka seda kilekoti majandust, et ka nende väikeste poest tasuta saadavate kotikeste osakaal väheneks meie kodus.
Juur-ja puuviljade jaoks hangime ilmselt võrkkotid ning ikka pakime riidekotte autosse ja käekotti, et oleks alati võtta. Olemasolevaid kilekotte kasutame korduvalt ning loodusesse kirja tegema ei jäta.


Probleem on suur. Kilekotid teevad väga palju kurja meie planeedile ja selle asukatele.
Ühe kilekoti tootmisele kulub kordades vähem aega, kui selle ühe lagunemisele. See võib võtta kuni 1000 aastat, mis on 40 inimpõlve!
Meie metsad on kilekotte täis, kuhu inimene need ise tassib rikkudes loodust.
Loomad ja linnud surevad tänu sellele.
Ka inimestele on kilekottides mürgiseid ühendeid ning kilekottidest tekkinud ummistuste tõttu kanalisatsioonis on hukkunud inimesi.

Mõtleme oma koduplaneedile ning ärme hävita seda vaikselt!

Rohkem infot ja nippe kuidas kilekottide tarbimist vähendada, leiad leheküljelt: http://www.killerkott.org/esileht/


Teeme lõpu sellele hävitustööle, mida kilekotid põhjustavad! :)Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar