reede, 29. juuli 2016

Ma armastan suve, aga...


 Enamus meist ootavad kannatamatult, kuna küll see suvi ometigi kätte jõuab?!
Saaks ometi vatid seljast visata, õhukesed ja lendlevad suveriided selga panna ning nautida ilusaid ilmu rannas ujudes, varbaid liiva sisse pistes ja tunda kuumi päikesekiiri nahka paitamas ning seda pruunistamas.

Ka mina ootasin lapsest saati väga suve. Saaks ometigi see kooliorjus läbi ja vabadust nautida. Sellega kaasnes loomulikult palju ujumist ja väljas viibimist.

Umbes 18 aastat tagasi sai aga suvi uue tähenduse, sest nii kui esimesed kevadised päikesekiired põski paitasid, hakkasin mina sügelema. Algas see väikeste punetavate täppidega käsivartel ning varsti olidki kõik pehmemad ja liikuvamad kohad kaetud ketendavate laikudega. Laikudest poleks lugu olnud, aga need sügelesid hullupööra ning kui kratsisid, siis hakkas valus. Peale ujumas käimist need kohad kipitasid jubedalt.

Algul arvas ema, et järveveest, see selline soiselt tume. Aga kuna kellelgi teisel samu laike ei tulnud, tundus kahtlane. Naabrinaised käisid ja arvasid, et küll "naiste asjade tulekuga" ära kaovad.

Ema vedas mind mööda arste, tehti proove, kuid tulutult. Küll arvati, et mul on toiduallergia, aga test ei andnud tulemust, et millise toiduaine vastu see siis olla võiks. Lõpuks üks arst arvas, et tegemist on kassihaigusega, sest laigukesed olid ringikujulised. Meil oli küll kass, aga kassihaigus oleks siis ju kõigile pereliikmetele külge hakanud. Arstiga vaidlema ei hakatud ja nii möödus minu 1998. a. suvi haiglas. Kreemitati ja mökerdati mind seal erinevate kreemidega.
Küll ma olin nördinud, et ei saa ujumas käia ja sõpradega mängida.
See suvi haiglas osutus aga üllatavalt toredaks. Kamba lastega saime sõpradeks ning meie lemmiktegevus oli kitlite lehvides haigla tagant Toomemäelt puude vahelt alla jooksmine.
Lisaks oli tippsündmus, kui ema mind haiglasse vaatama tuli ning Toomemäel olevast ümmargusest kohvikust osteti mulle alati jäätist. See tegi meele heaks, et iga külaskäiguga kaasnes jäätis.
Suvi sai läbi, minu laigukesed kadusid, mingit selgust nende tekkepõhjustes ei saanud ning mina sain koju.
Kooli läksin aga laigulisena, sest kohad, mis olid ketendanud, olid valged ning ülejäänud keha pruun. Tundsin ennast, kui kirju lehm

Järgmisel aastal tulid esimese päikesega ka uued laigud. Palusin ema, et ta mind arsti juurde ei viiks, sest ei tahtnud järjekordset suve haiglas veeta. Kuna selgust ei toonud eelmine suvi haiglas, siis mind kohe uuesti arsti juurde ei viidud.
Kratsisin ikka edasi, kreemitasime küll erinevate kreemidega, kuid tulult.

Mitmed suved möödusid kratsides ning paistis, et allergia läheb hullemakski. Olin juba vanem, kui pöördusin uuesti arsti poole. Aega mööda läinud ja ehk nüüd osatakse mind ka aidata. Ka see külastus oli tulemuseta, perearst ütles vaid, et jälgime. Lõpuks lõin käega ning loobusin arsti juurde minemast - sealt ei saa ju nagunii mingit abi.

Kuna allergia oli juba mitmeid aastaid olnud, siis hakkasime ise seoseid nägema. Esimeste kuumemate kevadilmadega tekkisid esimesed laigud. Ka väikest seost nägime õietolmul, sest allergia ilmnemine kattus selle ajaga. Lõpuks ikka arvasime, et päike põhjustab seda.

Läks mööda veel mitmeid aastaid, kui hakkasin ise seda asja rohkem uurima. Kuna allergia oli ebamugav ning tekitas ka rohkem piinlikust, sest inimesed vahtisid mind. Kandsin küll pikkade varrukatega riideid, kuid kõiki kohti katta ei saanud, suvi ikkagi, siis kaelal olid punetavad ja ketendavad laigud näha, ka näole tekkisid. Kreemita palju jaksad, allergia ei kadunud kuskile ning ka pilgud.

Kuna olin veendunud, et päike põhjustab allergiat, siis hakkasingi sellest pihta. Selgus et vorme on erinevaid ning võib erinevalt ilmneda.

Päikeseallergia on loomult suhteliselt äkiline: sageli tekib see minutitega. Taandumine võtab enamasti aega vähem kui päeva pärast seda, kui nahal päikesekiirgusega kokkupuudet enam pole.
Kergematel juhtudel tekib allergia korra varakevadel ning kui nahk päikesega harjunud, siis mõne ööpäeva jooksul allergia taandub.
Raskematel juhtudel algab varakevadel ning kestab kuni sügiseni ning iseloomulik on tugev sügelus. Niisugune lööve võib ilmeda kevadeti, mitmeid aastaid järjest. Aastate möödumisel osadel inimestel muutub lööve rahulikumaks, osa võib paraneda täielikult.
Minul on see aastast aastasse olnud, sügeleb metsikult, kuid kuna ma olen õppinud sellega elama ning katan end ka rohkem, siis vähem lööb välja ning kaob kiiremini.

Kõige enam kannatavad selle all heleda naha, silmade ja juustega patsiendid. On ka erandeid loomulikult, kuid kõige suurem risk on just sellisel inimesel, sest tema nahk on õrnem ning seetõttu ka päikesele vastuvõtlikum.
Mina ise olen tumedate silmadega, kartulitooni juuksed originaalis ja kõige heledama nahaga pole - päike hakkab hästi peale, kuid mingil põhjusel päike ei armasta mu nahka ning ajab selle kurjaks.

Tavaliselt tekib see katmata kehaosadele: näole, rinnakule, käsivartele ja kuklale. Nahale võivad tekkida sõlmekesed, villikesed, nõgeslööve või ka ekseem.
Minul väljendus allergia näiteks liikuvamates kohtades kõigepealt - põlveõndlad, käeõndlad, käsivartel, kaelal. Hiljem tekkisid väiksed laigukesed ka näole, kehale, säärtele. Kõigepealt tekivad käsivartele punetavad täpikesed, mis pikapeale kaovad. Sealt edasi tekivad ringikujulised sõlmekesed. Neid tekib palju ühte kohta ning rohkem päikest saades muutuvad need ketendavaks.

Päikeseallergia tekkepõhjust ei teata, kuid arvatakse, et organismis tekivad teatud keemilised ained, mis reageerivad päikesevalgusele.

Näiteks võivad allergiat tekitada parfüümid, erinevad kreemid. Pihustad parfüümi kaelale ja välja minnes päike reageerib parfüümi ja higiga ning tekitavad punetavad laigud. Kui ära tabada, siis on seda viga kerge vältida.

Ka teatud suukaudselt võetavate ravimite mõjul võib päikeseallergia tekkida. (antibiootikumid, seenhaiguse ravimid, magusained, suukaudu võetavad rasestumisvastased vahendid, tugevatoimelised akne ravimid). Sel juhul tuleks konsulteerida oma perearstiga ja mainida talle, et varem on esinenud päikesega seoses nahareaktsioone.

Liiga palju päikest võttes võivad samamoodi punased täpikesed või villid tekkida, mis mõne päeva möödudes kaovad.

Nii ma siis endale päikeseallergia diagnoosi paningi. Käisin rääkisin perearstile, tema vastas, et on küll vist millegi taolise moodi, aga peaks ikkagi nahaarsti poole pöörduma, et tema teab kindlalt öelda. Kuna järjekorrad arsti juurde on aga väga pikad, siis sain arstile jälle alles siis, kui viimased laigukesed olid. Teste ei tehtud, teatati, et toiduallergia. Küsisin, et millise toidu vastu siis? Kehitati õlgu ja nii ma sealt kabinetist tagurpidi välja tulin. Edaspidi oleks pidanud vist vett ainult jooma, sest ükskõik milline toiduaine võib allergiat tekitada.
Ühe vähe asjalikuma doktori käest sain lõpuks diagnoosi ka, 15+ aastat hiljem, kui esimene laiguke käele tekkis.

Ühte kindlat ravimit pole, mis kõiki vorme ja kõigil aitaks. On mitmeid erinevaid retseptiga müüdavaid kreeme, mis kas leevendavad või kaotavad lööbe täiesti. Samuti retseptiga allergiavastased tabletid. Kergematel juhtudel aitavad ilmselt ka käsimüügis müüdavad allergiavastased tabletid nagu näiteks Loratiin, Claritine, Zyrtec jmt.

Ennetavalt soovitatakse enne intensiivset päevitamise perioodi käia solaariumis mõned korra, et saada korraga väikestes doosides päikesekiirgust, enne kui nahk harjub. Minul tekitab näiteks ka solaarium allergiat. Varsti peale solaariumis käimist, tekivad esimesed laigukesed.

Soovitatakse kasutada enda nahale sobivat päikesekiirgusfiltrit sisaldavat kreemi. (Soovitatav vähemalt 15.) Nii kaitsete ja ei šokeeri oma nahka, kuid keha saab päevitunud jume - lihtsalt aeglasemalt.
Otsest päikese mõju võiks vältida keskpäeval, kõrgmäestikus või mere ääres, kus päikesekiirgus on eriti intensiivne. Päikese vältimisega haigus taandub spontaanselt ja suve jooksul võib tekkida päikese taluvus nii, et reaktsioonid muutuvad nõrgemaks.

Erinevate kreemide või parfüümide toimel tekkiva dermatiidi korral, mille puhul tekib nahale punetav villiline reaktsioon, soovitatakse piirata lõhnava kosmeetika, lõhnavate seepide ja deodorantide kasutamist suvel.

Kui ennetamistöö ja käsimüügis müüdavate ravimitega allergiline reaktsioon ei taandu, siis tasuks siiski pöörduda arsti poole. Väga täpselt kirjeldada millal lööve tekkis, millal ära kadus ja milline see välja nägi. See teeb diagnoosimise tunduvalt lihtsamaks.


Kas tead kedagi, kellel päikest saades tekib allergiline lööve või hoopis ise jageled selle allergiaga? Mis ette oled võtnud, et leevendada või äkki oled allergiast täiesti jagu saanud? Rääkige kaasa.


Ilusat suve ja ärge laske päikesel liiga teha!


PS: Näiteks praegu on väljas padukas. Vot selline on ideaalne ilm päikeseallergiaga inimesele. No olgu, padukas just ei pea olema, aga noh.. Kõik need 9 kuud kehva suusailma küll 😊


Kasutatud tekste:
http://www.kodutohter.ee/paikeseallergia-vastu-ka-karastusravi/
https://www.tlu.ee/opmat/ka/Reisiprobleemid/pikeseallergia.html


3 kommentaari:

 1. Kuidas viimane juuli kuu nädal läks ja kas uue kuu plaanid juba paigas?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Viimase nädala ülevaade on nüüd üleval ning juulikuu kokkuvõte läheb üles niipea, kui olen Endomondolt saanud kokkuvõtte meilile, mis peaks selle nädala lõpuks juhtuma. Aitäh huvi tundmast! :)

   Kustuta
  2. + uued eesmärgid saavad ka kirja. :)

   Kustuta