reede, 16. veebruar 2018

12 kuud, 12 matkarada

2018. aasta saab olema veelgi seiklusrikkam, sest me võtsime vastu väljakutse - järgneva aasta igal kuul läbime vähemalt ühe matkaraja. Nii näeme matkaradade erinevaid palgeid igal aastaajal.
Erinevad rabad, põnevad metsarajad, mis viivad looduskaunitesse paikadesse ning avastama uusi kohti.

Olen koostanud kuude kaupa esialgse plaani, ilma kuupäevadeta, sest need tekivad jooksvalt eelmisel kuul, kui töögraafikud käes jne. Plaan 100% lukus pole, vaid jätame endile õiguse seda muuta vastavalt kuule ja oludele.


JAANUAR: Ingatsi ja Hüpassare õpperada (Soomaa rahvuspark - Viljandimaa)
- 4,4 km pikkune rada, mis kulgeb umbes kilomeetri jagu läbi kõdusoometsa ning jõuab rabasse.

VEEBRUAR: Luhasoo õpperada (Haanja-Karula puhkeala - Võrumaa) - 5 km pikkune õpperada, mis on hetkel külastajatele suletud rekonstrueerimistööde tõttu, mis pidid aset leidma 2016-2017 aasta. 😐 Rajal liikumine omal vastutusel.
Seal asub suurim rabajärv ning mineraalmaasaarel asub mõnus metsaonnike, kus saab öö mööda saata.

MÄRTS: Ähijärve teerada (Karula rahvuspark - Võrumaa) - 4 km pikkune rada, mis asub Karula rahvuspargis ning saab alguse sealse suurima järve äärest.
Ähijärve teerada läheb  piki kunagisi käidavaid teid neid taaselustades: heinamaatee, Ähijärve kallasrada, jalgrada, metsateed, taliteed,  hobuseteed ja kruusatee.

APRILL: Alatskivi matkarada (Tartu-Jõgeva puhkeala - Tartumaa) - Kuulsa Alatskivi lossi läheduses ümber Lossijärve kulgev 4,5 km pikkune matkarada oma vahelduva reljeefi, mitmete huviväärsuste ja mitmekesise elustikuga pakub elamusi igal aastaajal.

MAI: Rannametsa - Tolkuse matkarada (2,2 km - Pärnumaa puhkeala) või Riisa matkarada (4,8 km - Soomaa) - Me oleme plaaninud maikuu matka ette võtta, siis kui kanuumatkale läheme. Hetkeseisuga läheme Kõppu ning ühendaksime kaks asja - ühel päeval kanuumatk, teisel matkarajal. Kõik sõltub, mis ilm on, kui väsinud me oleme jne. ning sellepärast ka kaks varianti.

JUUNI: Kiidjärve - Taevaskoja - Kiidjärve matkarada (2. päevane) (Kiirjärve-Kooraste puhkeala - Põlvamaa) - Kiidjärve külastuskeskuse juurest algav 11,8 km pikkune matkarada kulgeb maalilise Ahja jõe kallastel, kust on hästi vaadeldavad erinevad liivakivipaed (Sõnajalamägi, Palanumägi, Oosemägi, Laaritsamägi, Mõsumägi jne). Rada kulgeb ühte kallast mööda Saesaare paisuni, sealt üle silla ning teist kallast mööda tagasi. Rajale jääb Sõnajala lõkkekoht, kus on lubatud ka telkida ja Roiupalu õpperaja lõkkekoht.

JUULI: Käkisilma - Vilsandi matkarada (Vilsandi rahvuspark - Saaremaa) - Suvel, madala veega, pääseb Käkisilma Kuusnõmme poolsaare otsast jalgsi läbi mere Vilsandi saarele. Sellel kahepäevasel jalgsimatkal ühe Eesti kaunima ja omanäolisema saare peale, jalutame laidudel, uudistame väikesaari, kõnnime rannaniitudel ja kitsastel metsateedel, uurime saare eluolu ning käime risti ja põiki saare läbi.

AUGUST: Tammsaare - Järva - Madise loodusrada (Aegviidu-Kõrvemaa puhkeala - Järvamaa) - Üle Kodru raba valdavalt laudteel kulgev loodusrada. Raja pikkus 5 km, sellest 4,4 km laudtee. Romaani "Tõde ja õigus" tegevuspaigad.

SEPTEMBER: Luua - Pikkjärve - Nava - Luua õpperada (9km) (Vooremaa maastikukaitseala - Jõgevamaa) - Rada algab ja lõppeb Luua arboreetumist tutvustab selle paikkonna loodust ja kultuurilugu ning Vooremaa maastiku üht tüüpilisemat osa.

OKTOOBER: Apteekrimäe matkarada (Otepää looduspark - Valgamaa) - Apteekrimäe metsarada on 4 km pikkune vahelduva reljeefiga matkaring, mis sobib hästi metsajooksuks või kõndimiseks. Rada algab ja lõpeb Otepää linnast Mäe tänavalt Otepää spordihoone eest. Rajal on 4 suurt rajaskeemi ja 2 tõstepalkidega varustatud treeningpaika.

NOVEMBER: Emajõe õpperada (2,5km) (Peipsiveere looduskaitseala - Tartumaa) - Suletud kuni 2018. aasta suveni rekonstrueerimistööde tõttu. Võiks teha jalutuskäigu õpperajal, hiljem istuda lõkke ääres ja küpsetada vorstikesi. Õng kaasa ehk ka näkkab.

DETSEMBER: Räätsamatk Lõuna-Eesti rabas al. 4 inimest, koos metsarestoga al. 10 inimest - Idee, et kui sõprade ringis või lugejate seas on rohkem huvilisi, võiks ühe toreda aastalõpu räätsamatka teha mõnes rabas ja miks mitte ka matka lõpus kosutava sooja einega (Nt. Meelva rabas Põlvamaal). Seda siis läbi kolmandate inimeste, kes matka läbi viivad.


Oleme välja valinud Järvamaa, Tartumaa, Viljandimaa, Valgamaa, Põlvamaa ja Võrumaa matkarajad ning ühe kaugema retke. Kuna päris mitmeid nende piirkondade radu oleme varasemalt juba külastanud, siis sellepärast on ka nii mitu maakonda. Nüüd otsisimegi need ülejäänud välja, mis meile huvi pakuksid. Ja tegelikult on neid veelgi, aga peavad oma aega jääma ootama. Nii nagu ka teiste piirkondade rajad jäävad oma aega ootama. Aastas on paraku ainult 12 kuud ning muud tegemised-toimetamised vajavad ka oma osa ning ei saa kogu aeg kuskil rajal olla.

Nimekirjas on palju toredaid paiku, kuhu oleme tahtnud minna, kuid ilmselt kõige rohkem tekitab elevust jalgsimatk Vilsandile. Oi, kuidas ei jõua juba suve ära oodata!!!! 😋

Kel huvi ja tahtmist, kutsume endaga kaasa matkama! Me oleme täitsa toredad ning ei hammusta, ausalt! Kirjutage-joonistage meile e-mailile või facebooki! 😊


Selleks ajaks, kui see postitus ilmub, tutvustamaks meie plaani - oleme me juba läbinud kaks rada ning varsti-varsti saate neist ka lugeda!


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar